הדרך החכמה לטפל בכאבי ברכיים

תופעה של כאב המתרחשת בגוף מהווה למעשה תגובת אזהרה למתרחש בגופנו, כך שגם במקרים בהם חשים כאבי ברכיים חשוב לא לזלזל בכך ולבדוק מה מקור הכאב וכיצד לטפל בו. אנשים שחוו לפחות פעם אחת בחייהם תסמינים של כאבי ברכיים יעידו כי מדובר על כאב מציק, מעורר תחושת אי נוחות ולעיתים אף בלתי נסבל – כך שניתן לומר כי מדובר על כאבים שקשה להתעלם מהם ולחזור לשגרת היומיום.

כדי להבין מה גורם לאותם כאבי ברכיים, מהם התסמינים של הכאבים הללו וכמובן מהי הדרך החכמה לטפל בכאבי ברכיים – נעסוק בהרחבה בנושא של כאבים בברכיים, ונדגיש כי המידע הנ"ל אינו נועד להחליף חוות דעת רפואית אלא להציג מידע כללי על התחום.

מהם הגורמים לכאבי ברכיים?

כיוון שהברך מורכבת מכמה עצמות, רצועות וגידים כאבי הברכיים עשויים להתרחש כתוצאה מגורמים רבים ומגוונים כמו:

  • חבלות ברכיים – לרוב כאבי ברכיים מתרחשים כאשר מתרחשת טראומה כמו חבלה במקרה של נפילה או מכה, אז הברך סופגת מכה ישירה העשויה לחולל נזקים בעצם הברך כמו סדק או שבר, ולעיתים חבלות עשויות לפגוע בגידים וברצועות המקיפות את הברך ולגרום לכאבים עזים.
  • בעיות מכניות בברך – גורם נוסף לכאבי ברכיים הנובע מבעיות הקשורות לבריאות ויציבות החלקים המרכיבים את הברך כמו סחוס שחוק, פיקת ברך שנפרקה ממקומה, רצועות וגידים שחוקים ועוד תופעות אחרות.
  • דלקות ברכיים – כאבי ברכיים עלולים להתרחש גם כתוצאה מדלקות קלות עד קשות בברכיים, ולעיתים דלקות אלו יהיו כרוניות ולכן עשויות לגרום לכאבים עזים וכרוניים בכל פרק זמן. אחת מדלקות הברכיים השכיחה ביותר היא דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס).

מהם התסמינים של כאבי ברכיים?

קשה לפספס כאב בברכיים, כיוון שמדובר על כאב עז וממוקד המופיע לרוב בחלק הקדמי או האחורי של הברך. לעיתים כאבי הברכיים יהיו מלווים בתסמינים נוספים כמו נפחיות, אודם והגבלה מסוימת בטווח התנועה של הברך. לדוגמה במקרה של נעילת ברך כתוצאה משחיקה של הסחוס, יתלווה לכאב גם חוסר היכולת ליישר את הברך. חשוב לזכור כי במקרה ומתלווים אל כאבי ברכיים גם הרגשה כללית לא טובה וחום גבוה, התסמינים מצביעים על דלקת זיהומית ויש לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי.

כיצד ניתן לטפל בכאבי ברכיים?

בכדי לשייך את סוג הטיפול הדרוש לכאבי הברכיים המטרידים, יש להבין קודם כל מהו הגורם לכאבים הללו. במקרה של כאבי ברכיים כתוצאה מחבלה כמו במקרה של נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט יש לבצע בדיקה רפואית מקיפה של החבלה כדי לשלול בעיות מורכבות כמו שבר, קריעת רצועה בברך וכו'. כאשר כאבי הברכיים מתחילים לרוב בזמן מנוחה, כמו במהלך השינה, מדובר ככל הנראה בכאבים הנובעים מדלקת ברכיים ואז הטיפול יהיה באמצעות משככי כאבים וסדרת טיפולי פיזיותרפיה.

לרוב ניתן יהיה לטפל בכאבי הברכיים באמצעות טיפול תומך והרבה מנוחה, אך ישנם מצבים מורכבים המחייבים טיפול רפואי הכרוך בהליכים כירורגיים כמו החלפת ברך, כיוון שהגורם לכאבים נובע מבעיה מכנית בברך כמו סחוס או מפרק שחוק שאינם ניתנים לריפוי עד להחלפתם בחדשים.

דרכי מניעה של כאבי ברכיים

הברכיים מושפעות מלחץ רב שנמצא עליהן כתוצאה מעומס משקל הגוף שהן נושאות, ולכן מפרק הברך עשוי להיפגע ולהישחק בתדירות גבוהה יותר לעומת מפרקים אחרים בגוף. כדי להימנע מכאבי ברכיים מומלץ לחזק את שרירי הרגליים התחתונות באמצעות פעילות גופנית מתונה, וכן לאמץ אורח חיים בריא יותר ולהימנע מתזונה לא נכונה כדי למנוע משקל עודף שייצור לחץ גדול יותר על מפרקי הברכיים.

כתבות נוספות

אל תעצרו את עצמכם

כתבות נוספות

האחריות והאתגרים בניהול חנות חיות

האחריות והאתגרים בניהול חנות חיות

ניהול חנות חיות כרוך במגוון אחריויות ואתגרים מורכבים. חנות חיות מהווה לא רק עסק מסחרי, אלא גם מקום המספק בית זמני לבעלי חיים הזקוקים לטיפול